11 Kasım 2009 Çarşamba

KOSOVA ARICILIGINDAN BALMUMU

Balmumu arnavut arici


Uygulama göstermiştir ki çok ve balmumu levhalar kazıklı sırasında ve përdorua sonra arıların kalite günleri onurlandırmak için izin korunmuş. Arıcı orëvaten için () balmumu kağıt ile ndrimin balmumu yapmak, daha önce zamanında eğilimi, daha iyi ama, bir zaman başarıya ulaşamamıştır, ve fresëkëta için bir kez çalıştı balmumu tabakaları kullanmak zorunda kalıyor. Balmumu tüm sayfaları bu, uyanmış olanlar (extended) uzatılacak ve nitel olacak lakohën çünkü katı durumda sıvı üzerinde devlet günleri tüm materjalit yapısı, büyük kristaller oluşturma. Büyük balmumu kristallerin Fletetë güçlü iseniz, kırılgan ve deforme tabi.

Balmumu levhalar bu rrijnë balmumu imtohen ve balmumu yaprak kazıklı, farklı sıcaklıklar etkisi altında, kristaller daha büyük "ağ" uzun süre ve istikrarlı olur. Kısa bir süre için, gerek Bunu başarmak için balmumu levhalar pişirmeye yapılacak. Pratik olarak, bu balmumu onlar ve sonra da (24 saat) sürece oda teperatura sol njajtat ortaya çıkan düşük sıcaklıklarda 24 saat koymak o kadar taze yaprak yok. Sonra iki - üç tretëmaneve gibi, çok daha güçlü yaprak balmumu olgun gerekir. Eğer balmumu o yaprak bir kez, mum tabakaları bir süre kalmak kazıklı var çalıştı, Rusça araştırmaya göre karşılaştırıldığında% 75 ve arılar daha kaliteli günleri oluşturmak için güçlüdür. Eğer mum kabartma yaprak fırsat yok. Taze yağlı kâğıt satın gerektiğini anne shkrirëjesë silindir geçti sonra. Soğuk ve menkul kıymetler, bu inşaat sürecinde kadar anne silindir çapraz katman katman kazanç yapısı (yan yana) ve çok çok mum tabakaları tarafından fresëkëta ile fitura güçlü esnek Böyle arama sayfası teknoloji normal.

Eğer arılar tam bir kez mum kağıda şüphesi olmamalıdır yeterli balmumu vardır, ancak (iş) hojetë kurmayın ne birçok vekil de, mum tabakaları orada muhtemelen primesa veq düşünmelidir diğer ama, pytur etmeli veya mum tabakaları hiçbir yerine olabilir eğer bu kağıt ilk (vekil) dışarı presohen olduğunu dyelli? Önce biz sonuca keyfi ve iddia için mum kaliteli yaprak savunarak olmadan bu gerçekleri bilmeli: Bee isteksizce halası için balmumu tabakaları kabul edenler çok thekësuar tehënat yoksa gelmek hücre bazında. Mum yaprak şirketleri arıların - biyolojik durum, bunların ayarlarına trashiguese, kullosatë birçok faktör etkiler yapım olarak, iklim şartları, salldimit TJ ve kovan, onların şekilde mum yaprağıdır konum.

Bu nasıl sonra, mum yaprağıdır inşaat kalitesi ve yapısı sadece olmalarına rağmen çok önemli tarafından bağlıdır. Bu durumda, çok rënsishme gerekli njefë tüm önemli faktörleri ve mum sayfaların inşaat kalitesi bu iş bletarin, ama iyi bir deneyim içinde bletarit da arılar var bletari yüksek kalitesini garanti hojeve olan, başarılı bir bletimit önemli faktörler vardır.
D Y LL I

Praktika shumëvjeçare ka treguar së fletët e dyllit të paluara dhe të ruajtura me gjatë dhe të përdorua më vonë, ua mundësojnë bletëve të nderojnë hoje kualitative. Për atë bletarët orëvaten (tëntojnë) që me kohë ta bëjnë ndrimin dyllin me fletë dylli, sa me heret aq me mire, por, nga një here nuk arrihet suksesi, dhe janë të detyruar të përdorin fletët e dyllit të fresëkëta, posa të punuara. Të gjitha fletët e dyllit sa do që të jenë kualitative, në zgjua ato do të shtrihen (zgjatën ) dhe do të lakohën për shkak se struktura e gjithë materjalit në hoje me kalimin nga gjendja e lënget në gjendjen e ngurtë, krijojnë kristale të mëdha. Fletetë e dyllit me kristale të mëdha janë të forta, janë të thyeshme dhe ju nënshtrohen deformimeve.

Fletët e dyllit që rrijnë për një periudhë të gjatë të paluara, nën ndikimin e temperaturave të ndryshme , kristalet e mëdha rrjetë” të dyllit imtohen dhe fletët e dyllit bëhen stabile. Për ta arritur këtë, duhet që për një kohë të shkurtë të behët pjekja e fletëve të dyllit. Në praktikë këtë e bëjmë ashtu që fletët e dyllit të freskëta i vendosim për 24 orë në temperatura të ulëta që ato të ngrihen e pastaj ato të njajtat lihen në teperatura të dhomës për aq kohë (24 orë ). Pas dy – tri tretëmaneve të këtilla, do të kemi fletë dylli të pjekura, shumë më të forta. Nëse krahasojmë me ato fletët e dyllit posa të punuara, fletët e dyllit që kanë qendruar të paluara për një kohë, sipas hulumtimeve ruse janë për 75% me të forta dhe bletët në to ndertojnë hoje shumë kualitative. Në qoftë se nuk kemi mundësin e pjekjesë të fletëve të dyllit. Duhet blerë fletë dylli të freskëta të cilat pas shkrirëjesë kanë kaluar nënë cilinder. Të tilla fletë i quajmë të ftofta dhe me vlerë, të cilat gjatë procesit të ndertimit deri sa kalojnë nënë cilinder fitojnë strukturen shtresë- shtresë (palë- palë ) dhe janë shume elastike dhe shumë me të forta nga fletët e dyllit të fresëkëta të fitura me teknologji të rëndomt.

Në qoftë se bletët nuk ndërtojnë (punojnë ) plotësishtë hojetë, nuk duhet më njëherë të dyshohet se në fletë të dyllit nuk ka mjaftë dyll, por as nuk duhet të mendojmë në shumë surrogat, me siguri që në fletët për veq dyllit ka edhe primesa tjera, por duhet pytur,a mundet që fletët e dyllit të jenë pa surrogat në qoftë se dyelli nga i cili presohen para punimit nuk është pa të (surrogat)? Para se të vijmë në përfundim në mënyrë arbitrare dhe të pa argumentuar për dyshimin e kualitetit të fletëve të dyllit, duhen të dihen këto fakte: Bletët me pa deshirë pranojnë fletët e dyllit të halla dhe ato të cilat nuk i kanë në mënyrë të thekësuar tehënat në bazën e qelizave. Në punimin e fletëve të dyllit ndikojnë edhe shumë faktor – gjendja biologjike e shoqërive të bletëve, vetit trashiguese të tyre, kullosatë, kushtet klimatike, pozita e fletëve të dyllit në zgjua, mënyra e salldimit të tyre e tj.

Si pasë kësaj, ndertimi i fletëve të dyllit nuk varet vetem nga kualiteti dhe struktures së tyre, edhe pse ato janë shumë të rëndësishme. Në këtë rast , për bletarin në këtë punë shumë të rënsishme është e domosdoshme të njefë të gjithë faktorët e rendësishem të kualitetit dhe të ndertimit të fletëve të dyllit, por përvoja e mirë e bletarit është garancion që edhe bletari edhe bletët të kenë kualitet të lartë të hojeve, të cilët janë njeret prej faktorëve të rendësishëm të bletimit të suksëshem.


Google translate 'de cvi yapilmistir

KONU ; BALMUMU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

aricilar icin chat penceresi